- Dogecoin

 

Dogecoin

 

DOGE/Dogecoin

 

Dogecoin je kryptoměna a P2P platební síť, ve které se tato měna používá. Dogecoin se označuje zkratkami DOGE nebo XDG, popřípadě symbolem Ð. Síť má veřejně přístupný zdrojový kód (open source) a je decentralizovaná, neexistuje žádný centrální server, přes který by procházely všechny transakce. 

Dogecoin vychází z kryptoměny Litecoin. Má algoritmus Scrypt, je decentralizovaný, postavený na peer-to-peer síti a všechny transakce zaznamenává do bloků.

Stejně jako Bitcoin i Dogecoin je proof-of-work kryptoměna, k potvrzování plateb, tj. vytváření bloků, a zabezpečení sítě se využívá tzv. těžení, řešení složitých matematických úloh, které zajišťují počítače uživatelů napojených na síť Dogecoin.

Dogecoin, známá kryptoměna, která vznikla jako vtip, recese, parodie. Dogecoin se označuje jako DOGE nebo XDG, většina lidí s ním ale přišla do styku díky twitterovému účtu Elona Muska. Ve znaku Dogecoinu je pes Shiba-inu ze známého memu.

Recesistická kryptoměna Dogecoin, někdy také psáno se znakem Ð jako Ðogecoin, vznikla v rukou Jacksona Palmera a Billa Markuse. Ti koupili doménu dogecoin.com, naprogramovali první peněženku Dogewallet.

 

Dogecoin nemá stanoven maximální počet vytěžených mincí.

Byť většina kryptoměn či tokenů má omezený maximální počet, který bude kdy existovat, tak Dogecoin, stejně jako např. Monero, nemá omezené množství. Průměrný roční přírůstek je 2,8%, což z něj dělá mírně inflační médium. Do roku 2050 má existovat 280 miliard Dogecoinů. Nové mince mají pokrývat ty, co jsou navždy ztracené, motivují těžaře i při nízkých poplatcích a v případě adopce mohou teoreticky sloužit jako stabilizační prvek.

 

Vytisknout E-mail